Z badań przeprowadzonych przez Danae Sp. z o.o na zlecenie serwisu OLX wynika, że ponad połowa z nas ma skłonność do magazynowania nieużywanych lub niepotrzebnych już przedmiotów. Na pierwszym miejscu listy rzeczy, które przechowujemy znalazły się odzież, obuwie i dodatki. Na drugie trafiły narzędzia. Co zaskakujące, trudno nam się również rozstać z niepotrzebnymi… meblami!
Respondenci chętnie przechowują również sprzęt do wyposażenia i utrzymania ogrodu czy artykuły wyposażenia wnętrz. Najrzadziej przechowujemy gry komputerowe i konsole oraz duży sprzęt AGD. Szybko pozbywamy się też asortymentu i ubrań dla dzieci.
Jak wynika z raportu OLX, tendencja do składowania rzeczy bardzo rzadko używanych lub w ogóle nieużywanych dominuje wśród osób powyżej 35 roku życia. Największy odsetek respondentów składujących zbędne przedmioty stanowią osoby w przedziale 35-44 lata oraz badani powyżej 65 roku życia. Wśród respondentów zbierających swoje rzeczy dominuje grupa o wykształceniu zasadniczym zawodowym. Co ciekawe, kolejną liczną grupą respondentów są badani z wyższym wykształceniem.
Do schowków, pawlaczy, piwnic i na strychy zaglądamy bardzo rzadko. Co czwarty Polak generalne porządki robi rzadziej, niż raz na dwa lata. Niezależnie od tego, jak często dokonujemy przeglądu, po jego zakończeniu niepotrzebne przedmioty najczęściej trafiają na śmietnik. „Wyrzucam” to odpowiedź blisko 60 proc. respondentów.
Na sprzedaż decyduje się niewielu. Tymczasem okazuje się, że nieużywane obiekty można zamienić na sensowną gotówkę. Ci, którzy skłonni są zbyć rzeczy, szacują najczęściej, że zarobią na nich do 500 zł. Na tę kwotę wskazała aż połowa badanych. Natomiast 16,6 proc. badanych ocenia, że na sprzedaży mogłoby zarobić nawet 1000 zł.
Jeśli już sprzedajemy, to w sieci. Zapytani o to, gdzie najczęściej decydują się zamieścić ogłoszenie o sprzedaży respondenci spontanicznie wskazywali serwis ogłoszeń lokalnych OLX (blisko 90 proc. odpowiedzi).
Łatwiej, niż sprzedać niepotrzebne już rzeczy, jest nam wydać pieniądze na przedmioty używane. Na takie zakupy decyduje się blisko połowa badanych. Zakupów częściej dokonują kobiety – przyznaje się do nich niemal połowa z nich. Najczęściej nabywany asortyment z drugiej ręki to ubrania, buty, torebki i inne akcesoria modowe. Kupujemy też używane meble, narzędzia i ubrania dla dzieci. Spory procent w tej kategorii zajmują również elektronika i sprzęt AGD.
Zapytani o główny powód takiej decyzji, badani wskazali, że to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Poszukujący rzeczy używanych liczą też na okazję i na to, że w atrakcyjnej cenie dostaną coś dobrej marki i jakości. Co czwarty Polak liczy też na to, że wśród rzeczy używanych znajdzie niebanalne i oryginalne przedmioty.
Z badań OLX wynika, że aż połowa Polaków gospodaruje domowym budżetem oszczędnie i dzięki temu starcza im na wszystkie potrzeby.
*Badanie „Niepotrzebne rzeczy w polskich domach” przeprowadziła firma Danae Sp. z o.o. na zlecenie serwisu OLX. Ogólnopolskie badanie wykonano metodą CAPI na reprezentatywnej próbie 1009 osób w wieku 15+. Badanie miało miejsce w grudniu 2017 roku.
Specjalnie dla Biura Reklamy Grupy OLX o tym jaki był rok 2020 w świecie Programmatic,…
Wakacje niestety dobiegły końca. Zazwyczaj te miesiące są dla naszego Biura Reklamy Grupy OLX chwilą…
Maj był dla naszych serwisów zdecydowanie dobrym miesiącem! Serwisy Grupy OLX z wynikiem 4,1 mld…
Przekazy kierowane do konsumentów zmieniły się w ostatnim czasie. Dla marek taka zmiana formy była…
W ciągu kilku dni nasze życie zmieniło się diametralnie. Większość z nas nie chodzi do…
Sytuacja jest ciężka, inna, nowa i nikt nie wie ile to wszystko potrwa. Ważne jest,…