Blog

17-10-2016 Badania

Jak milenialsi szukają pierwszej pracy?

Raport OLX Praca

Poniedziałek, 17 października 2016 — Serwis OLX  przygotował ankietę dla użytkowników odwiedzających kategorię Praca. Najmłodsi ankietowani to grupa wiekowa 18-30 lat - czyli tzw. milenialsi. Wchodzą właśnie na rynek pracy i szukają pierwszego zatrudnienia. Rozglądają się za pracą jeszcze w trakcie studiów, są elastyczni jeśli chodzi o formę zatrudnienia, mało skłonni do przeprowadzki, ale gotowi na dłuższe dojazdy do pracy.

Pierwsza praca

86 proc. użytkowników poszukujących pierwszej pracy na OLX ma od 18 do 24 lat. Ale są też tacy, którzy rozpoczynają poszukiwania nieco później, mają pomiędzy 25 a 30 lat (stanowią 11 proc. wśród tych, którzy poszukują pierwszej pracy).

Prawie połowa osób poszukujących pierwszej pracy wciąż jeszcze studiuje. Jedna trzecia to ci, którzy dopiero po ukończeniu studiów rozpoczynają poszukiwania. Ponad połowa (54 proc.) użytkowników zadeklarowała, że szuka pracy krócej niż 3 miesiące, 27 proc. poszukuje zatrudnienia od 3 do 6 miesięcy. Co ciekawe, przewagę w grupie osób szukających pierwszej pracy w serwisie mają kobiety (64 proc.).

Młodzi są elastyczni

Osoby poszukujące pierwszego zatrudnienia są dość elastyczne w kwestii formy zatrudnienia. Najczęściej oczekują umowy o pracę (42%), ale również pracy na umowę zlecenie (22%) oraz umowy o staż (15%). Znaleźli się też ankietowani, którzy deklarują, że nie mają nic przeciwko zatrudnieniu bez umowy (7%).

Duża gotowość do dojazdów

Najmłodsze pokolenie pracowników woli pracować w swoim mieście. Aż trzy czwarte szukających pierwszej pracy nie jest skłonne do przeprowadzki. Ale za to nie mają nic przeciwko dłuższym dojazdom. 64 proc. pytanych jest w stanie dojeżdżać do siedziby firmy od 5-20 km, a 17 proc. wyraziło gotowość do pokonania odległości od 21-50 km.

Pierwsze wynagrodzenie

Wiele mówi się o nierealistycznych oczekiwaniach finansowych milenialsów. Tymczasem wyniki ankiety tego nie pokazują. Prawie połowa badanych chciałaby zarabiać od 1500 do 2000 złotych netto, a blisko jedna trzecia  oczekuje wypłaty w wysokości od 2000 do 3000 złotych na rękę.

Na co milenialsi zwracają uwagę w ogłoszeniu?

Poszukiwania pierwszej pracy najczęściej zaczynają się w kategoriach: administracja biurowa, gastronomia oraz kasjer i ekspedient. Lokalizacja jest elementem ogłoszenia, na które zwracają uwagę, aż ¾ ankietowanych przyznało, że to obowiązkowe kryterium. Kolejne istotne elementy to wymagania na stanowisku pracy oraz wymiar czasu. Dopiero na kolejnych miejscach znajdują się rodzaj umowy, wynagrodzenie, informacje o firmie i dopiero na końcu listy - wskazanie dodatkowych benefitów.