Blog

23-03-2017 Badania

Ile kosztuje polskie wesele?

Zapytaliśmy użytkowników OLX

Czwartek, 23 marca 2017 — Ankieta, w której zapytaliśmy użytkowników o ich plany związane z organizacją uroczystości okazała się prawdziwą skarbnicą wiedzy o przyszłych nowożeńcach. Aż 419 z nich opowiedziało nam o tym jak chcą spędzić ten wyjątkowy dzień oraz jaki budżet należy przeznaczyć na organizację tego wyjątkowego dnia. Pary radzą “Bierzcie Ślub dla siebie - nie na pokaz”.

Kim są przyszli nowożeńcy?

Przysłowiowi młodzi to głównie osoby w wieku 18-30 lat (84,18%) najwięcej z nich planuje pobrać się jeszcze w bieżącym roku (68,61%). Mniejsza część uroczystość planuje na 2018 rok (24,57%) a tylko 4,91% za dwa lata. Co ciekawe są i osoby, które planują ceremonię z pięcioletnim wyprzedzeniem. Ankietowani to osoby głównie z wykształceniem wyższym (50,12%) oraz średnim (39,90%).

Marzenia kosztują - kalkulujemy wydatki

Zdecydowana większość zaręczonych powie sobie “Tak” podczas ceremonii kościelnej (86,24%). Wspólnie z rodziną i znajomymi świętować będą ten niezapomniany moment podczas zabawy weselnej. Ile planują przeznaczyć na jej organizację? 31% przyszłych małżonków planuje na organizację uroczystości przeznaczyć budżet mniejszy niż 20 tysięcy złotych. 45% deklaruje, że wyda na ten wyjątkowy dzień wyda od 20 tysięcy złotych do 40 tysięcy złotych, 24% planuje wydać więcej niż 40 tysięcy złotych. W przeliczeniu na osobę planują zapłacić mniej niż 200 złotych za przyjęcie weselne (51,38%) - sporo par planuje wydać nieco więcej czyli od 200 do 300 złotych za zabawę dla jednej osoby (28,32%). Przyszli nowożeńcy świętować będą najczęściej w gronie  51-100 osób (38,44%) bądź 101-200 osób (35,77%). Tylko 3,6% osób chce zatrudnić wedding plannera, który pomoże w organizacji i przygotowaniach do uroczystości.

Ten idealny moment

Czy przesąd mówiący, że miesiąc w którym bierzemy ślub powinien mieć w nazwie literę R jest nadal praktykowany? Na podstawie odpowiedzi użytkowników w ankiecie można powiedzieć, że tak - czerwiec i sierpień to miesiące wskazywane przez 44,22% użytkowników planujących się pobrać. Spora część planuje uroczystość na wrzesień (17,69%). Są i użytkownicy dla których idealne miesiące to kwiecień, maj lub czerwiec. Idealny dzień tygodnia dla ankietowanych to sobota (84,52%) - piątek wybrało 9,92%.

Oszczędności czy pożyczka

74,94% osób koszty ślubu i przyjęcia może pokryć bez zastrzyku gotówki w postaci kredytu. Jeśli już pożyczają to raczej od rodziny i znajomych (9,09%). Około 12% badanych ratuje się pożyczką - ale tylko na część wydatków, całość wydatków z kredytu planuje pokryć niecałe 5%.

Pary dzielą wydatki po równo - z wyników ankiet wynika jednak, że więcej kosztów pokrywa Pan Młody lub jego rodzina. Wydatki, które częściej należą do przyszłego męża to zakup obrączek

(22,87%), napoje i alkohol (16,30%), wynajęcie samochodu (15,09%) oraz opłacenie zespołu bądź DJ (13,63%).

Internet - miejsce inspiracji

Przyszłe Panny Młode najczęściej goszczą w kategorii związanej z organizacją ślubu i wesela. Czego szukają? Przede wszystkim idealnej kandydatki na suknię ślubną (52,29%) - okazuje się, że Panie nie tylko rozważają zakup sukni z “drugiej ręki”, ale bardzo często poszukują inspiracji przeglądając ogłoszenia z modą ślubną. W serwisie pojawia się bardzo wiele kreacji znanych projektantów, które kuszą cenami znacznie niższymi niż nowe modele. Przyszłe żony planują wydać na wymarzoną suknię od 1001-2000 złotych (31,45%), nieznacznie mniej Pań (31,20%) deklaruje na suknię przeznaczyć mniej niż 1000 złotych.

Ankietowani (23,13%) zdradzili nam, że w serwisie poszukują ogłoszeń o wynajmie auta do ślubu - jedni poszukują prawdziwych unikatów inni najnowszych i prestiżowych egzemplarzy. Zaproszenia to kolejne rzeczy, których szukają przyszłe Młode Pary (25,30%). Kolejne elementy przydatne przy organizacji, których szuka się w serwisie to obuwie (19,52%), fotograf (18,55%) oraz dodatkowe urozmaicenia. Warto w internecie rozglądać się za drobnymi rzeczami takimi jak dekoracje, zawieszki na alkohol, upominki dla gości, księgi gości, lampionów czy też kursu tańca towarzyskiego.

A jakie dodatkowe atrakcje przyszli nowożeńcy planują dla swoich gości? Animator dla dzieci to świetnie rozwiązanie, które pozwoli świetnie bawić się również tym najmłodszym gościom. Atmosferę może urozmaicić saksofonista, a ciekawe drinki przygotować wynajęty barman. Nie zabraknie urozmaiceń nawiązujących do tradycji i swojskości takich jak stół wiejski czy też pieczony dzik. Lampiony szczęścia mają zapewnić romantyczny nastrój z kolei budka z lodami, candy bar czy też fontanna z czekolady to słodkie przyjemności dla gości. Z bardziej oryginalnych rozwiązań nowożeńcy proponują lot balonem, pokaz taneczny, teatr ognia a nawet kulę sferyczną. Ciekawe rozwiązania będące alternatywą poprawin to wspólny wyjazd na domki letniskowe.

Co radzą przyszli nowożeńcy narzeczonym?

 • “Dobrze zaplanujcie sobie budżet, niech wesele będzie dniem dla Was a nie dla gości. To wasz dzień!”
 • “Oszczędzajcie już przed zaręczynami, bo koszty są straszne”
 • “Dużo spokoju i dobry plan to podstawa”
 • “Ślub to najważniejszy moment w życiu a nie towarzyszące mu uatrakcyjnienia”
 • “Bardzo dużo rzeczy można zrobić samemu - wymaga to jednak więcej czas, zapału i umiejętności. Chociaż jest dużo tańsze i bardziej satysfakcjonujące”.
 • “Szukanie używanych sukienek i innych możliwych produktów w celu obniżenia kosztów”
 • “Sporządzić listę rzeczy do załatwienia i punkt po punkcie realizować”
 • “To jedyny taki dzień w życiu - cieszcie się, korzystajcie a gdy coś nie idzie po Waszej myśli nie przejmujcie się tym”
 • “Planujcie wszystko dużo wcześniej, bez zbędnego stresu i na luzie”
 • “Koszty zawsze są większe, niż początkowo się zakłada”
 • “Ustalajcie wszystko wcześniej, żeby wszystko się udało i Panna Młoda powinna kupić sobie organizer ślubny, żeby wszystko zapisywać - nawet drobną rzecz”

Jak przygotowaliśmy materiał?

Aż 419 przyszłych nowożeńców opowiedziało w ankiecie serwisu OLX o przygotowaniach do Ślubu i Wesela. O swoich planach opowiadali od 20 lutego do 1 marca. W ankiecie zadaliśmy 19 pytań w tym dwa otwarte, które okazały się skarbnicą wiedzy o przyszłych nowożeńcach.