Blog

23-08-2017 Porady

Podręczniki z drugiej ręki na OLX

Od 300 do nawet 800 zł może kosztować nowy komplet podręczników, ćwiczeń, lektur i pomocy naukowych. Jak na nich zaoszczędzić?

środa, 23 sierpnia 2017 — Zaradni uczniowie i ich rodzice szukają skutecznych sposobów na to, by szkolne książki kupić jak najtaniej. Jak zaoszczędzić? Najlepiej kupując używane. Książkami handluje się nie tylko na szkolnych i osiedlowych kiermaszach, ale także w internecie.

Niezależnie od wprowadzanych przez ministerstwo zmian dotyczących wyposażenia uczniów w darmowe książki, rynek podręczników z drugiej ręki kwitnie niezmiennie dwa razy w ciągu roku. Najpierw w czerwcu, kiedy to wraz z ostatnim szkolnym dzwonkiem w internecie pojawiają się setki tysięcy ogłoszeń sprzedaży. Drugi raz w sierpniu – kiedy ogłoszenia dodają ci, którzy sprytnie dostosowują podaż do popytu.

Tylko od początku czerwca do drugiego tygodnia sierpnia w serwisie ogłoszeniowym OLX w kategorii „używane podręczniki szkolne” pojawiło aż się 196 tysięcy nowych ogłoszeń. Jak pokazują statystyki z ubiegłych lat, kolejne dziesiątki tysięcy ofert pojawiać się będą jeszcze do końca wakacji. W samej tylko Wielkopolsce można przebierać w 33 tysiącach propozycji, wśród których są zarówno pojedyncze tytuły, jak i całe zestawy.

Za używane podręczniki z OLX zapłacimy od 10 do 25 zł za sztukę. Średnio o 10 zł więcej trzeba zapłacić za używany podręcznik do nauki języków obcych. Vademacum, repetytoria i arkusze maturalne z drugiej ręki to średni wydatek rzędu 45 zł. Za zestaw podręczników do jednego przedmiotu załacimy od 20 do 50 zł.

- Choć to z pozoru niewielkie kwoty, przy wydawaniu ich warto zachować ostrożność, szukać ofert z najbliższego otoczenia, a książki odbierać osobiście – podkreśla Aleksandra Głowacka, Customer Service Manager OLX. – Będziemy mogli przekonać się w jakim rzeczywiście są stanie i czy oferowany produkt jest zgodny z opisem i naszymi oczekiwaniami – radzi.

Kluczowe słowa wpisywane w wyszukiwarkę na stronie serwisu odzwierciedlają, jakie książki i wydawnictwa były najpopularniejsze na rynku w ubiegłym roku. W sierpniu 2016 roku o „Biologię na czasie” wyd. Nowa Era pytano 15 tys. razy. Podręczników „Oblicza geografii” i „To jest chemia” pod koniec wakacji poszukiwano po 10. tys. razy. Co ciekawe taką samą ilość zapytań odnotowała fraza... „Harry Potter”. Najczęściej wpisywanym w wyszukiwarkę hasłem było „podręczniki klasa 6” (ok. 65 tys. zapytań). Tylko 5 tys. mniej razy poszukiwano podręczników Operonu. Łączna wartość wyszukań dla stu słów kluczowych (wśród których znalazły się zarówno konkretne tytuły, jak i hasła takie jak „matematyka 6”, „podręczniki gimnazjum”, czy po prostu „podręcznik”) wyniosła 3,5 mln.