Blog

30-11-2017 Porady

Przed świętami praca się opłaca!

Przed świętami praca się opłaca!

Mikołaje, śnieżynki, sprzedawcy, kurierzy, hostessy - to oni znajdą pracę przed świętami.

Czwartek, 30 listopada 2017 — Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że wzmaga się ruch w magazynach, więcej pracy mają kurierzy, sprzedawcy i hotelarze. No i oczywiście ekipa św. Mikołaja. Sprawdziliśmy oferty na OLX Praca. Gdzie i ile można zarobić?

Ekipa św. Mikołaja

Przedświąteczny miesiąc to dla wielu czas rekrutowania elfów, śnieżynek, Mikołajów i Mikołajowych. Ekipa sympatycznego brodacza z nim samym na czele już na początku grudnia wyruszy w odwiedziny do szkół, przedszkoli, firm, centrów handlowych i marketów, a także - w święta Bożego Narodzenia - do prywatnych domów. Ogłoszeń o tego rodzaju usługach przybywa już od końca października. Pod koniec listopada w serwisie OLX Praca można było wybierać spośród 300 ofert i usług  w całej Polsce. 

Kalendarze elfów i Mikołajów zapełniają się jednak bardzo szybko, dlatego w ogłoszeniach o pracy tymczasowej wciąż pojawiają się propozycje pracy dla osób chętnych roznosić prezenty. W zależności od regionu stawki wahają się od kilkunastu do nawet 100 zł za godzinę pracy. Najczęstsze wymagania dla kandydatów na brodatego świętego, oprócz empatii i cierpliwości do dzieci, to własny samochód, prawo jazdy i dyspozycyjność 6 i 24 grudnia. Mile widziane, choć niewymagane w wielu przypadkach jest doświadczenie.

Idą święta, będą zakupy...

Oczywiście worek z prezentami trzeba czymś wypełnić, dlatego grudzień to najbardziej intensywny czas w sektorze handlowym. Na kilka tygodni przed świętami wiele marketów przyjmie dodatkowych pracowników do sprzedaży choinek i ryb. Tradycyjnie sklepy szukają kasjerów, wykładaczy towaru i dodatkowych osób do pakowania prezentów

Zarobku można też szukać podejmując pracę hostessy albo sprzedawcy na tymczasowych, okolicznościowych stanowiskach. Stawka za udział w akcjach promocyjnych to od 12 do nawet 22 zł za godzinę. Podobnie zarobią animatorzy prowadzący imprezy dla dzieci w centrach handlowych. Muszą być jednak gotowi pracować do późnych godzin wieczornych.

Skoro zakupy, to i rozwożenie i dostarczanie. Od początku września tylko w kategorii "kierowca i kurier" w serwisie ogłoszeniowym OLX Praca dodano ponad 28 tys. nowych ofert. Kierowców brakuje głównie w mazowieckim (od września 5200 nowych ofert), śląskim (3500) i w Wielkopolsce (3340). Blisko 13 tys. nowych ofert pracy czeka także na magazynierów.

Święta poza domem

Wiele osób z wyprzedzeniem planuje też wyjazdy świąteczne. Żeby obsłużyć gości w sezonie bożonarodzeniowym dodatkowy personel będzie potrzeby w hotelach i pensjonatach. Najwięcej ofert pracy w okresie poprzedzającym święta przybywa w województwach: małopolskim (430), dolnośląskim (350) i mazowieckim (340).